Váček na dásní – jak vypadá a jak ho léčit?

Potíže se zuby vždy patří k velmi nepříjemným a vážným potížím. Zdaleka ne vždy jde ale jen o obyčejnou bolest zubu nebo zubí kaz. Může se stát, že si v dutině ústní objevíte váček na dásni. Co váček u zubu znamená a jak se dá léčit? Zjistěte také, zda je možné prasknout váček u zubu svépomocí a jak se zbavit hnisu v dásni rychle a bezpečně.

Co je váček na dásni?

Jedná se o malý váček, který je naplněný hnisem a může se objevit na různých částech těla, včetně dutiny ústní. Nejčastěji vzniká buď přímo u zubu nebo kdekoliv jinde na dásni. Jedná se o bolestivý problém, který mohou doprovázet také další nepříjemné projevy, jako je otok, bolest, zvýšená teplota nebo jiné potíže. Zjistěte, jak váček u zubu správně poznat a jak jej léčit. 

Příčiny vzniku zubního váčku

Zubní váček se typicky objevuje tehdy, když bakterie v ústech způsobí infekci v prostoru mezi zuby a dásněmi. Některé váčky na dásních jsou důsledkem paradentózy, která je způsobena špatnou ústní hygienou. Pokud si zuby správně nečistíme a pravidelně neodstraňujeme zubní plak z mezizubních prostorů, hrozí vznik zánětlivého stavu dásní. Následkem toho v oblasti vzniká zánět, který se postupně rozvíjí a může se projevit právě vznikem zubního váčku.

Kromě nedostatečné zubní hygieny bývá na vině také celkově oslabený imunitní systém, který není schopen dostatečně efektivně bojovat s infekcí. Slabá imunita obvykle vzniká následkem dlouhodobého stresu, přetížení nebo také chronického onemocnění.

Nejčastější symptomy

Častokrát trvá nějaký čas, než se potíže se zuby naplno projeví. Zánět totiž vzniká postupně a zpočátku není ani bolestivý. Pokud však máte tyto symptomy určitě vyhledejte pomoc lékaře, resp. zubaře.

Mezi běžné projevy zánětu v oblast dásní patří:

  • citlivost na teplá nebo studená jídla a nápoje
  • bolest při žvýkání
  • zvláštní pachuť v ústech (z vytékajícího hnisu)
  • zvýšená teplota a otoky

Jak odstranit zubní váček?

Především je nutné si uvědomit, že zánět se sám o sobě zcela nezahojí. Je důležité, abyste navštívili zubaře a nechali se odborně vyšetřit. Zubař obvykle provede rentgen daného místa, situaci zhodnotí a navrhne vhodné řešení. Bývá nezbytné váček odborně propíchnout a odstranit hnis. Následně se místo vydezinfikuje. Pokud je rozsah zánětu natolik závažný, že zasahuje i do hlubších struktur dásně nebo zubu, je třeba provézt komplexnější čištění, které se obvykle provádí v anestezii.

Kromě těchto stomatologických postupů vám může zubař předepsat antibiotika. Ta mohou pomoci s otoky a také dovedou zabránit opětovnému výskytu infekce a zastavit jeho šíření.

Jak urychlit prasknutí váčku?

Je nutné zdůraznit, že váček na dásni nikdy nezkoušejte sami protrhávat a vymačkávat z něj hnis. Lidé často hledají na internetu návody, jak prasknout zubní váček a jak se zbavit hnisu v dásních. Mnoho lidí bere do ruky jehlu, ale následky jsou pak skutečně katastrofální. Podle zubních lékařů se tento postup rozhodně nedá doporučit. Je velmi nebezpečný a hrozí velké riziko infekce, a to nejen dásní, ale také zubů celkově. Sice se možná zbavíte váčku, ale zaděláte si na další potíže.

Jak vzniku váčku přecházet?

Klíčovou prevenci je především správná a pravidelná ústní hygiena. Ta zahrnuje nejen běžné čištění dvakrát denně, ale také pravidelné používání mezizubního kartáčku a návštěvu zubaře i dentální hygieny minimálně dvakrát ročně. Díky tomu dramaticky snížíte množství plaku, který se hromadí na vašich zubech a pod linií dásní. Vyhnete se nejen problémům se záněty, ale také zubnímu kazu a dalším problémům v dutině ústní.