Metody odstranění zubního kamene a proč to nikdy nezkoušet doma
Zubní kámen patří k nejčastějším problémům dutiny ústní. Potýká se s ním téměř každý z nás, ale málokdo ví, jak jej bezpečně a efektivně odstranit. Zjistěte, jaké metody odstranění zubního kamene se nejčastěji používají v ordinacích lékařů a hygienistů a proč je důležité se jej pravidelně zbavovat. Dozvíte se také, proč není zrovna ideální odstraňovat zubní kamen doma, třeba sodou nebo citronem.
Co je zubní kámen a proč vzniká?
Zubní kámen je vlastně jakýmsi vývojovým stádiem zubního plaku. Ten je obvykle tvořen vrstvou zbytků potravy, slin a bakterií, která se hromadí na zubech a v mezizubních prostorech. Plak je pro lidské oko téměř neviditelný a správným čištěním je možné se jej snadno zbavit. Bohužel řada lidí si zuby neumí správně čistit, nebo jednoduše na pravidelnou péči o chrup rezignují. V takovém případě se pak plak může na zubech hromadit a zachycuje do sebe také různé minerální látky, které tvrdnou a vytváří na zubech daleko hrubší vrstvu – zubní kámen. Množství a rychlost tvoření zubního kamene je velmi individuální. Záleží především na kvalitě zubní hygieny, ale vliv může mít i složení slin či užívání některých druhů léků.
Jak poznáte, že máte zubní kámen?
Stačí, když si jazykem přejedete po zubech – zubní kámen poznáte jako hrubý, tvrdý nános. Při pohledu do zrcadla si můžete všimnout i jeho nažloutlého nebo nahnědlého zabarvení. Zubní kámen již bohužel nelze odstranit běžným čištěním zubním kartáčkem a pastou. Je nutné svěřit se do rukou odborníka, který zubní kámen dokáže šetrně odstranit bez poškození vašeho chrupu. Je nezbytně nutné nechat si jej pravidelně odstraňovat, neboť jinak by vám mohly hrozit záněty dásní a další problémy, které mohou vyústit až ve vypadávání zubů.
Metody odstraňování zubního kamene na dentální hygieně
Odstranění zubního kamene je vhodné svěřit do odborných rukou dentálního hygienisty. Jen tak se můžete spolehnout na to, že procedura bude provedena odborně, bezpečně a s ohledem na zdraví vašich zubů.
Ruční škrabka
Patří mezi nejběžnější metody, se kterou se někdy můžete setkat i v ordinaci vašeho zubního lékaře. Vypadá jako malý háček, kterým se hygienista dostane pod nános zubního plaku a manuálně jej odstraní. Tento postup je vhodný především pro odstraňování zubního kamene z mezizubních prostor nebo prostorů podél dásní. Funguje spolehlivě a precizně, ale má i své zápory. Především je nezbytná značná zručnost odborníka a není to také úplně nejrychlejší postup. V každém případě zapomeňte, že byste něco podobného zkoušeli doma – riskujete vážné poškození zubů.
Ultrazvuk
Jedná se o velmi přesnou a efektivní metodu. S pomocí speciálního přístroje dochází k přenosu ultrazvukové vlny, která rozbíjí vrstvy zubního kamene. Tento postup je velmi rychlý, ale většinou je stejně nezbytné dočistit zuby ještě i za použití ruční škrabky. Také nelze vyloučit, že se po ošetření dostaví dočasná citlivost zubů, která však po čase odezní.
Rozpouštěcí roztok
S pomocí speciálního přístroje, tzv. vectoru, je možné odstranit zubní kámen při použití vody a rozpouštěcích roztoků. Je to zcela bezbolestná metoda, která se ovšem používá pouze k dočištění prostorů mezi zubem a dásní. Bývá tedy nejčastěji posledním krokem v rámci odstraňování zubního kamene na dentální hygieně.
Odstraňování zubního kamene doma – tomuhle se raději vyhněte
Na internetu najdete spoustu „spolehlivých“ rad, jak se zubního kamene zbavit v pohodlí domova bez nutnosti navštívit odborníka. Pokud vám však na vašem chrupu záleží a nechcete riskovat poškození zubní skloviny, podráždění dásní, záněty nebo zranění, pak se těmto metodám raději obloukem vyhněte.
Odstraňování zubního kamene citronem
Co radí internet? Podle něj stačí na zuby přiložit polovinu plátku citronu, zavřít ústa a nechat několik minut působit. Následně by se zubní kámen měl sám rozpustit a zmizet. Pokud se však zeptáte na názor odborníka, je jasné, že nic podobného byste doma zkoušet neměli. Je to nejsnadnější cesta, jak si spolehlivě poleptat sklovinu. Zuby sice na první pohled mohou působit čistěji a vypadat bělejší, ale ve skutečnosti vám jen odešla část skloviny.
Odstraňování zubního kamene octem
Na velice podobném principu funguje i tato metoda. Při ní se mají ústa vyplachovat po dobu několika minut octem a poté vyčistit. Znovu ale hrozí to samé, co u citronové šťávy – poleptání zubní skloviny, které je bohužel nezvratné.
Odstraňování zubního kamene MMS
Nejprve se sluší vysvětlit, co to vlastně MMS je. Jedná se o dvousložkový výrobek skládající se z chloritanu sodného a kyseliny citronové nebo chloritanu sodného a hydrogensíranu sodného. Běžně se používá například k čištění potrubí či klimatizací. Na internetu vám však doporučí, abyste stejný přípravek smíchali s pár kapkami citronu a vyplachovali si jím ústa. Asi už sami tušíte, že tohle nebude zrovna bezpečný způsob. Hrozí nejen poškození skloviny, ale také podráždění dásní a riziko alergické reakce.
Odstraňování zubního kamene sodou
Podle návodu si máte navlhčit zubní kartáček a vložit jej do sáčku se sodou bikarbonou. Následně si máte vyčistit zuby tak, jako byste použili běžnou pastu. Tato metoda bývala kdysi velmi oblíbená, protože zuby se skutečně viditelně vyčistí. Jenže to je způsobeno jejich mechanickým obroušením, které je také částečně poškodí.
Jak se zbavit zubního kamene?
Naše doporučení je snadné – pravidelná dentální hygiena. Pravidelnou návštěvou nejen zajistíte jeho bezpečné odstranění, ale také budete velmi efektivně předcházet jeho další tvorbě. Budete-li dentální hygienu navštěvovat dvakrát ročně a dodržovat doporučení, které tam získáte, můžete se spolehnout, že pro zdraví a krásu svého chrupu děláte maximum. Za návštěvu u hygienisty si sice něco zaplatíte, ale pamatujte na to, že jde o dlouhodobou investici do vašeho zdraví, která se vám v budoucnu velmi vyplatí. Vyhnete se totiž problémům se zuby, které by vás mohly v konečné důsledku vyjít ještě daleko dráž. Samozřejmě nevynechávejte ani pravidelné preventivní prohlídky u svého zubního lékaře a věnujte se každodenně důkladné osobní ústní hygieně.