Možná už vám také zubní lékař doporučil návštěvu zubní hygieny, ale vy jste si sami pro sebe říkali, že to přeci není nutné, když na dentální hygienu chodí jen lidé se zanedbanými zuby nebo ti, kteří se svým úsměvem živí. Je načase tyto předsudky přehodnotit. Dentální hygiena je skutečně pro každého a pokud chcete mít zdravé a hezké zuby je i pro vás návštěva zubní hygieny alespoň dvakrát do roka nutností. Přitom není potřeba bát se bolesti ani ničeho nepříjemného. Budete-li chodit pravidelně, může se dentální hygiena dokonce stát velmi relaxační a příjemnou záležitostí se skvělým výsledkem pro vaše zdraví.
Co vás čeká na dentální hygieně?
Cílem dentální hygieny není jen akutní řešení již nastalých potíží, ale také účinná prevence, která povede k předcházení zubním potížím do budoucna. Na dentální hygieně se tedy především máte naučit, jak o své zuby každodenně správně pečovat i v domácích podmínkách. Díky dentální hygieně je redukován počet bakterií v dutině ústní, čímž dochází také ke snížení rizika infekce, paradontózy a také k prevenci zubního kazu.
Jak probíhá návštěva?
- Konzultace
Jdete-li k dentálnímu hygienistovi poprvé, je třeba připravit se na to, že návštěva bude delší. Dentální hygienista nejprve zhodnotí stav vašeho chrupu, vyhodnotí množství zubního kamene, upozorní například na odhalené krčky nebo ustupující dásně. Je pravděpodobné, že se vás také bude ptát na vaši péči o zuby, jaký používáte kartáček, jak zuby čistíte a zda pravidelně navštěvujete zubního lékaře.
- Odstranění zubního kamene
Typickým ošetřením, které vás čeká snad při každé návštěvě, je odstranění zubního kamene. Zubní kámen je mineralizovaný, a tedy i ztvrdlý zubní plak, který se objevuje u každého z nás, ale správnou ústní hygienou se dá jeho výskyt minimalizovat. Jestliže je stav vašich zubů a dásní již hodně špatný, může být nutné odstranit zubní kámen i zpod dásní, což už může být nepříjemné, ale pokud by byla bolest velká, klidně požádejte hygienistu o nanesení znecitlivujícího přípravku na dásně.
- Leštění chrupu
Jakmile budou zuby zbaveny zubního kamene, je možné je přeleštit. Díky tomu vás hygienista zbaví povrchového zabarvení a vyhladí povrch zubů tak, aby se na nich bakterie i barvivo obtížněji hromadily.
- Nácvik správné péče o zuby
Cílem dentální hygieny je nejen zbavit vás zubního kamene a předcházet zubnímu kazu, ale také naučit vás, jak o zuby pečovat tak, aby byla další dentální hygiena spíše kontrolou vaší vlastní precizní péče o zuby. Obvykle s vámi tedy dentální hygienista projde správnou techniku čištění, doporučí také vhodné pomůcky a navrhne, co dalšího můžete v péči o svůj chrup dělat. Nebojte se zeptat na doporučení na výběr vhodného zubního kartáčku, mezizubního kartáčku, na správné používání zubní nitě nebo výběr pasty vhodné přímo na vaše problémy.
- Služby navíc
Někteří dentální hygienisté mohou nabízet různé služby navíc. Nejčastěji se jedná například o bělení zubů. Jde samozřejmě o úkony za příplatek, ale pokud máte zájem o estetické vylepšení vašeho chrupu, určitě se zeptejte, jaké možnosti vaše dentální hygiena nabízí.
Jak dlouho trvá dentální hygiena?
To je velmi individuální a záleží na řadě faktorů. Jisté je, že první prohlídka bude delší a také záleží, co vše je v dentálním vyšetření zahrnuto. Na to se vždy můžete zeptat již při objednání. Obecně však lze říct, že dentální hygiena trvá minimálně třicet minut, ale klidně se může natáhnout i na hodinu a půl.
Jak často chodit na dentální hygienu?
Na preventivní dentální hygienu by se mělo docházet dvakrát do roka. Je to z toho důvodu, že ani při maximální snaze nebývá efektivita čištění především u zadních zubů dostatečná. Ani s dobře zvoleným kartáčkem, mezizubním kartáčkem a zubní nití není snadné se do těchto míst dostat. Proto je vhodné přibližně jednou za půl roku tyto mezizubní nánosy odstranit.
Kolik to stojí?
Každá dentální hygiena má svůj ceník, kde snadno zjistíte, na kolik vás vyšetření přijde. Počítejte ale s tím, že dnes se ceny pohybují mezi 1000–2000 Kč za vstupní ošetření. Pokud budete na dentální hygienu docházet pravidelně, můžete se těšit na to, že další návštěvy budou levnější. Je to logické – čím pravidelněji chodíte, tím lepší je stav vašich zubů, a tím méně práce s vámi dentální hygienista má. Navíc je skvělou zprávou, že většina zdravotních pojišťoven na dentální hygienu přispívá, takže můžete i trochu ušetřit.
Čemu se po dentální hygieně vyhnout?
Po ošetření je možné normálně jíst i pít, není potřeba dodržovat žádná opatření. Co je ale vhodné následovat, jsou všechna doporučení, které vám dentální hygienista dal. Jedná se zejména o tipy na správnou péči o zuby a dásně tak, aby vás neohrožoval zubní plak, kámen ani zubní kaz.
Do budoucna je dobré také pamatovat na to, že existují určité potraviny, po kterých bychom si neměli čistit zuby. Jedná se o kyselé potraviny a nápoje, které způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů. Kvůli tomu se sklovina stává měkčí, a pokud se v takové chvíli ještě pustíte do čištění zubů, můžete si je ještě více poškodit. Jde zejména o víno, pomeranče, citróny, fresh džusy, saláty s octovými zálivkami, mléčné kysané nápoje nebo jiné kyselé produkty. Po jejich konzumaci s čištěním vždy vyčkejte alespoň 30 minut.