Problémy se zuby se zdaleka neomezují jen na zubní kazy nebo záněty. Častokrát musíme zubní ordinaci navštívit proto, že nás trápí prasklý nebo ulomený zub. Proč vznikají praskliny na zubech a co dělat, když zjistíte, že máte ulomený kousek zubu? Fraktura zubu může nastat z celé řady příčin, ale je třeba vědět, jak v takovém případě postupovat a také jak těmto potížím efektivně předcházet.
Proč dochází k prasklinám na zubech?
Příčin vzniku drobných nebo i větších fraktur na zubech je vícero. Může se jednat o faktory spojené s věkem, ale také nedostatečnou péčí o vaše zuby. Mezi nejčastější příčiny řadíme:
- Věk. Mnoho prasklin nebo opotřebení zubů se typicky objevuje po 50. roce věku, kdy jsou zuby již opotřebené stářím.
- Kousání tvrdých potravin. Praskliny na zubech můžou nastávat v důsledku konzumace tvrdých cukrovinek, popcornu nebo třeba ledu.
- Zlozvyky. Ulomený zub si můžeme způsobit také dlouhodobými špatnými návyky, které zuby přetěžují. Jedná se například o časté žvýkání žvýkaček, používání zubů k otevírání obalů, kousání nehtů apod.
- Velká plomba. Pokud je zub několikrát vrtaný nebo má velkou plombu, může se klidně objevit i ulomená půlka stoličky. Na vině je samozřejmě nedostatečná pevnost zubu, který je příliš vnitřně narušený a nedrží již dobře pohromadě.
- Skřípání zuby (bruxismus). Často nevědomky, například ve spánku, dochází ke skřípání nebo cvakání zuby. Tento zdánlivě nevýznamný zlozvyk ale zuby zásadně poškozuje a v konečném důsledku může vést až k ulomení zubu.
- Zranění. Zlomený zub se může objevit jako následek různých nárazů nebo nehod, kdy je zasažena dutina ústní nebo její okolí.
Jak poznat praskliny na zubu?
Někdy není prasklina viditelná pouhým okem. Může se třeba jednat jen o drobné fraktury na povrchu, které zatím nezpůsobují viditelné odpadnutí části zubu. Můžou je však doprovázet tyto symptomy, podle kterých poznáte, že je načase jít k lékaři:
- Bolest při kousání nebo žvýkání.
- Citlivost na teplo, chlad nebo sladké.
- Bolest, která se objevuje nepravidelně.
Typy fraktur
Existuje několik typů prasklin na zubech. Zubaři rozlišují tyto nejčastější:
- Prasklý zub. Poznáte jej tak, že se po celé jeho vertikále táhne prasklina, která sahá od kousací plochy až k dásni.
- Povrchové praskliny. Jedná se o malé, někdy i velmi nenápadné prasklinky, které nezpůsobují žádné potíže ani bolest. Sklovina je nicméně poškozena a do budoucna se mohou praskliny zvětšovat.
- Praskliny okolo plomby: Nejčastěji se objevují právě v místech, kde byl zub poškozený vrtáním a je nyní zatmelený plombou. Nejedná se o vážný problém, ale je vždy dobré konzultovat jej s lékařem.
- Rozpůlený zub: Prasklina prochází celým zubem a dělí jej na dvě části.
Je možné léčit prasklinu zubu doma?
Pokud máte podezření na prasklinu zubu nebo rovnou vidíte, že máte kus zubu ulomený, je nutné kontaktovat vašeho zubaře a situaci řešit s ním. Do praskliny se může dostat infekce, a proto je nutné případnou frakturu zacelit. Do doby, než se dostanete do ordinace, je možné pomoci si několika opatřeními:
- Postižené místo můžete chladit ledovým obkladem, abyste zabránili otoku.
- Vyplachujte si ústa slanou vodou nebo ústní vodou, abyste zabránili rozvoji infekce a ulevili od možné bolesti.
- V případě bolesti se nebojte vzít si protizánětlivé léky proti bolesti.
Jak frakturu zubu léčí odborník?
Léčba závisí vždy na míře poškození a na stavu vašeho chrupu. Jen odborníky dokáže posoudit, jak v léčbě postupovat, proto návštěvu žádném případě neodkládejte.
- Slepení: Zubař využije speciální tmelicí směs, kterou poškození napraví a zub vytvrdí.
- Broušení a leštění: Pokud se jedná skutečně jen o drobný úlomek, lékař obvykle zub zbrousí do přirozeného tvaru a přeleští jej, aby se prasklina dále nerozšiřovala.
- Nová korunka: Je-li zub značně nebo kompletně poškozen, je možné vršek zubu nahradit umělou korunkou. Ta se nasazuje na zbývající původní zub a pečlivě se připevní.
- Vytržení zubu: Zub někdy může být natolik poškozený, že by hrozilo riziko rozvoje zánětu či dalších obtíží, pokud by nebyl odborně odstraněn. V takovém případě zubař poškozený zub odstraní a s pacientem se dohodne na dalším postupu.
- Ošetření kořenového kanálku: U fraktur, které zasáhly zubní nerv, je nejprve nutné ošetřit kořenové kanálky. Teprve poté je možno přistoupit k rekonstrukci chybějící části zubu.
- Fazety: Jedná se o tenkou plastovou nebo porcelánovou vložku, která překrývá vnější viditelnou stranu zubu. Používá se u menších poškození, která jsou ale stále viditelná.
Je možné ulomený zub ještě zachránit?
Pokud se část zubu ulomí, je nutné vyhledat lékařskou pomoc okamžitě. I odlomený zub dovede odborník zachránit, jen musíte včas dopravit do ordinace také všechny jeho části. Úlomky, které již nemáte v ústech, je nezbytné udržovat ve vlhkém prostředí, například uvnitř navlhčeného kapesníku nebo namočené ve sklenici vody či mléka.
Jak frakturám předcházet?
Faktem je, že vůbec nejčastěji praskají zuby, které se musely umrtvit a u kterých byly ošetřeny kořenové kanálky. Toto ošetření se provádí zejména v situacích, kdy zubní kaz postoupil tak daleko, že již nejde zachránit zub živý. Z toho tedy jasně vyplývá, že nedostatečná péče o zuby vede mimo jiné i k tomu, že mohou být náchylnější k popraskání.
Zubnímu kazu i dalším problémům v dutině ústní lze snadno předcházet dodržováním správné zubní hygieny, každodenním čištěním zubů správnou technikou a pomocí vhodných pomůcek pro ústní hygienu. Klíčové je používat správně zvolené zubní i mezizubní kartáčky, a především je zásadní v pravidelných intervalech, alespoň jednou za půl roku, preventivně navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienistku.