Pigmentové skvrny na zubech trápí většinu populace. Toto jsou jejich příčiny a možnosti léčby
Každý si přeje mít zářivě bílé zuby. Konkrétní odstín zubů je podobně jako barva vlasů dán geneticky a lze jej jen málo ovlivnit. Přesto může řadu lidí trápit pigment na zubech, který barvu zubů výrazně mění. Proč zubní pigment vzniká a jak jej odstranit? Je možné mu nějak předcházet? Pigmentová skvrna na zubu je sice nepříjemným problémem, ale nemusí značit žádné vážné obtíže. Často je to jen následek konzumace některých potravin, léků nebo špatné zubní hygieny. Přesto je dobré vědět, jak pigmentové skvrny vznikají, co je jejich příčinou a jak se dají odstranit.
Co je pigmentová skvrna?
Základní odstín zubů je závislý na barvě a průsvitnosti skloviny, ale také na barvě dentinu. Dentin neboli zubovina bývá oproti sklovině někdy tmavší a může také prosvítat na povrch. To pak výrazně ovlivňuje celkovou barvu zubu a může způsobovat nežádoucí skvrny. Barvu dentinu nelze příliš ovlivnit, ale je známé, že v období vývinu druhých zubů na ni může mít neblahý vliv užívání některých léků, speciálně tetracyklínu. Objevit se může také tzv. fluoróza, což je skvrnitost zubů zapříčiněná nadměrným přijímáním fluoridů. Všemu tomu se ale dá správnými návyky a včasnou péčí o zuby předcházet.
Pigmentové skvrny vznikají nejčastěji následkem konzumace některých potravin nebo nápojů. Nejde o vážný zdravotní problém, ale samozřejmě se jedná o nežádoucí stav z pohledu estetiky. Takové pigmentové skvrny mohou zásadně kazit váš úsměv a způsobovat trapné pocity při komunikaci s lidmi. Je tedy dobré vědět, proč zubní pigment vzniká a jak se jej dá zbavit.
Příčiny vzniku pigmentových skvrn
Existuje mnoho důvodů, proč se nežádoucí skvrny na zubech objevní. Některé z nich – jako třeba věk nebo onemocnění, můžeme jen stěží ovlivnit, jiné ale máme zcela v našich rukách.
- Jídlo a pití: Káva, čaj, kolové nápoje, víno a některé potraviny s vysokým obsahem škrobu (těstoviny, brambory apod.) mohou vést ke vzniku pigmentových skvrn.
- Kouření: Kouření, ale i žvýkání tabáku, způsobuje změnu barevnosti zubů.
- Špatná ústní hygiena: Pokud nedostatečně provádíte zubní hygienu, může se na zubech hromadit plak, který následně vede ke změně barvy zubů.
- Nemoc: Jedná se zejména o nemoci, které zabraňují běžnému zdravému vývoji skloviny a dentinu. Je nutné, aby je váš zubař včas diagnostikoval a aby byly vhodně léčeny.
- Léky: Je známé, že užívání některých léků během dětství může vést k trvalé změně barvy zubů. U dětí je tedy obzvláště třeba dbát na to, aby užívaly šetrná léčiva a aby se vyhnuly užívání některých agresivních zubních past a ústních vod s vysokým obsahem fluoridu. Pigmentové skvrny mohou způsobovat i některá antihistaminika nebo léky na psychické potíže.
- Stárnutí: S postupem času se začíná sklovina ztenčovat, což vede k většímu odhalení dentinu, který může být tmavěji zabarven. Následně pak může prosvítat a vytvářet dojem skvrn na zubech.
Jak běžné jsou pigmentové skvrny na zubech?
Jedná se o poměrně častý problém, se kterým pacienti přicházejí do ordinací zubních lékařů. Je totiž jasné, že většina lidí touží po bílém úsměvu, který je dnes považován i za známku určitého sociálního statusu. Pigmentové skvrny mohou cestu za bílými zuby komplikovat a týkají se drtivé většiny dospělé populace. Ve větší či menší míře se s nimi za život setká každý z nás. Možnosti odstranění jsou pak dány především příčinku vzniku a rozsahem poškození. Pokud podobný problém máte i vy, není třeba panikařit. Ve většině případů jde skvrny odstranit, nebo alespoň jejích výskyt významně omezit. Raději se do boje s nimi nepouštějte sami, ale nejprve se poraďte s lékařem nebo dentálním hygienistou, který dokáže určit příčinu a navrhnou nejlepší možnosti řešení.
Jak se nežádoucí pigmentace zbavit
Konkrétní způsob léčby vždy závisí na příčině potíží. Prvním krokem z vaší strany by ale vždy měla být správná zubní hygiena, která zaručí, že skvrny nebudou způsobeny nánosy plaku nebo zabarvením z jídla a pití. Jak by měla správná ústní hygiena vypadat?
- Navštivte dentální hygienu a poraďte se o tom, jak zuby správně čistit, jaké nástroje používat a jaká technika je nejosvědčenější.
- Používejte sonickou technologii zubních kartáčků. Je známo, že dokáže odstranit daleko více zubního plaku a pomáhá o zuby pečovat šetrně a efektivně.
- Vyhněte se konzumaci některých jídel a nápojů, jako je červené víno, černá káva nebo čaj či kolové nápoje.
Pokud správná zubní hygiena nepomáhá, je možné zvážit možnost bělení zubů. Jednotlivé metody bělení se liší ve své účinnosti a samozřejmě také v ceně. Nejdostupnější jsou různé bělicí zubní pasty nebo gely, ale pro opravdu efektivní bělení je nutné navštívit ordinaci zubního lékaře nebo hygienisty a nechat si provést profesionální bělení. Více o možnostech bělení zubů.
V případě, že domácí postupy nefungují, nebo je zabarvení zubů či pigmentace rozsáhlá, vždy doporučujeme kontaktovat vašeho zubního lékaře předtím, než se pustíte do vlastní léčby. O vážnější potíže se sice jedná méně často, nicméně neodborným bělením nebo agresivním čištěním je možné nadělat ještě více škody než užitku, a proto je potřeba postupovat obezřetně.