I když péči o své zuby věnujete maximální pozornost, občas se prostě nedá vyhnout zubnímu kazu. Ten může vzniknout kdekoliv a vždy je potřeba jej včas odhalit, odvrtat a na toto místo dát výplň zubu. K tomuto úkolu se používají zubní plomby. Zatímco dříve si člověk příliš vybírat nemohl, dnes už se nabízí celá řada možností – klasická černá plomba, bílá plomba nebo i jiné plomby podle potřeby. Jak si takovou plombu vybrat, na co se zaměřit a jaké jsou jejich výhody, nevýhody a životnost?
Amalgámy
Jedná se o nejstarší, ale také stále nejpoužívanější výplňový materiál. Vzniká tak, že se rozpustí směs kovového prášku ve rtuti. Jaké jsou její výhody a nevýhody?
- Zásadní je velká tvrdost a odolnost.
- Vydrží velkou zátěž, nedrolí se nevypadává.
- Dají se s ní zakrýt i velké zubní plochy.
- Nevýhodou je značná viditelnost a nápadnost. Proto se amalgám používá zejména na zadní zuby.
- Po požití příliš teplých či studených nápojů může dráždit zubní dřeň.
Řada zubařů samovolně upouští od používání těchto typů výplní nejen z estetických, ale i ze zdravotních důvodů.
Kompozitní výplně
Bílá neboli kompozitní výplň je vyrobena z materiálu, který je z největší části tvořen syntetickou pryskyřicí. Ta se poté nanáší na zub v několika vrstvách, ale zub je ještě potřeba ozářit modrým světlem, aby došlo k polymerizaci a výplň dobře přilnula k zubu.
- Bílé plomby jsou velmi oblíbené z estetického hlediska. Téměř úplně splývají s chrupem, takže není na první pohled nic poznat.
- Nejsou vodivé, takže nezpůsobují potíže při konzumaci teplých a studených jídel.
- Dobře drží, není proto třeba vrtat tak hluboko do zdravé části zubu.
- Jejich zhotovení může být náročnější, takže s nimi musí pracovat zkušený zubař.
- Jsou poměrně drahé.
Chcete-li ale zvolit řešení, které je esteticky přijatelné, vyplatí se za bílou výplň připlatit. Ceny bílých výplní se u zubních lékařů liší, obvykle se pohybují kolem 1000–3000 Kč za jednu. Roli hraje cena materiálu, ale hlavně vyšší pracnost – protože zhotovení a aplikace takové výplně je náročnější na čas i pečlivost. Bílé výplně můžete zatížit ihned po zhotovení, takže nejste po ošetření nijak omezeni a můžete ihned jíst nebo pít.
Skloionomerní cementy
Skloionomerní cementy se nepoužívají tak často, a to i přesto, že nabízí řadu výhod. Tato výplň je tvořena zvláštní sloučeninou, která obsahuje skleněný prášek a ionomer.
- Výhodou je, že po umístění na vyvrtaný chrup má také regenerační účinky. Podporuje sílu oslabené skloviny a efektivně vyživuje narušená místa.
- Má antibakteriální vlastnosti, a tím zabraňuje další tvorbě kazu.
- Perfektně drží.
- Negativem je menší trvanlivost a odolnost, a také spíše nažloutlá barva, která je viditelnější.
Keramické inleje
Keramické inleje mají také bílou barvu a někdy se používají jako alternativa k běžným bílým kompozitním výplním.
- Vynikají svou pevností, odolností a životností.
- Jsou netoxické a nealergenní.
- Nedostane se pod ně žádný kaz.
- Nevýhodou je vysoká cena, která může být až desetinásobně tolik, co stojí klasická bílá výplň.
Existují i zlaté inleje, které byly oblíbené zejména v dřívějších dobách. Dnes už si ale tuto variantu volí skutečně málokdo.
Dopady na zdraví
V souvislosti se zdravým se nejčastěji hovoří o škodlivosti amalgámových výplní. Faktem je, že amalgám obsahuje slitiny mědi, cínu, stříbra a rtuti a tyto látky jsou pro organismus toxické. Mohou se proto objevit individuální negativní reakce organismu na těžké kovy, které se z amalgámu uvolňují, i když jen v malé míře. Z výzkumů je patrné, že majitelé amalgámových výplní mají v krvi hraničně vyšší množství rtuti než bezamalgámoví pacienti, ale rozdíl je tak nepatrný, že nelze usuzovat na nějaké zásadní zdravotní dopady. Když ale k tomu všemu přidáme i to, že je amalgám neestetický, většina lidí dnes dává přednost kompozitním bílým výplním.
Bílé plomby by měly být zcela bezpečné, byť samozřejmě nelze vyloučit individuální reakci. Také se zatím nepoužívají natolik dlouho, abychom mohli vyhodnotit jejich dlouhodobý dopad na populaci. Obecně se však bílé výplně považují za lepší řešení.
Životnost zubních výplní
Žádná zubní výplň pravděpodobně není schopna vydržet celý život. Obvykle se uvádí jako průměrná životnost plomby okolo 10 let. Poté může vypadnout, nebo se její část odlomí či uvolní a je třeba výplň opravit. To, jak dlouho plomba vydrží, záleží nejen na zvoleném typu výplně, ale tak na dalších faktorech:
- stravovací návyky
- zubní hygiena
- zranění nebo úrazy v nebo okolo dutiny ústní
- zubní kaz okolo plomby
- bruxismus (samovolné skřípání zuby, například ve spánku)
Uvádí se, že nejdéle odolávají klasické tmavé amalgámové plomby, ale podobně dlouho vydrží také keramické inleje. Naopak menší životnost mají bílé kompozitní výplně a nejméně vydrží skloionomerní cementy.
Ideálně bez plomb
V nejlepším případě byste samozřejmě neměli žádné plomby potřebovat. Klíčová je prevence zubního kazu, kterou zajistíme pouze pravidelnou a správnou péčí o zuby. K té patří nejen to, že se budete vyhýbat sladkým jídlům a nápojům a dobře si čistit zuby dvakrát denně, ale také navštěvovat zubaře a dentální hygienu alespoň dvakrát do roka.