Proč máte žluté zuby a jak znovu získat bílý úsměv
Mnoho z nás možná při pohledu do zrcadla nepříjemně překvapí zažloutlé zuby. Když je porovnáte s úsměvy hollywoodských hvězd, může být rozdíl skutečně propastný. Žloutnutí zubů je ale vlastně přirozený proces, který se děje v důsledku celé řady vnějších vlivů. Neznamená to, že se ze žlutými zuby prostě musíte smířit. Naopak existuje hned celá řada řešení, jak získat opět bílý úsměv a žluté zuby nechat minulostí. Předtím než se však pustíte do bělení zubů, je dobré znát příčinu žloutnutí zubů, abyste bělení mohli provést správně a bez rizika poškození zubní skloviny.
Žloutnutí zubů se děje přirozeně
Žluté zuby nám mohou ubírat na sebevědomí a být důvodem toho, proč svůj úsměv skrýváme nebo se za něj stydíme. Přitom však nejde o nic zvláštního. Žlutými zuby trpí téměř každý a velmi běžné jsou i žluté zuby u dětí. Neznamená to tedy nutně, že zanedbáváte svou ústní hygienu nebo že jsou vaše zuby zkažené. Někdy jsou na vině zcela běžné činnosti, které způsobují tuto nechtěnou pigmentaci zubů. Zjistěte, proč zuby žloutnou, abyste mohli zvolit tu nejlepší cestu, jak opět získat zářivě bílý úsměv, který budete rádi ukazovat.
Příčiny žloutnutí zubů
Máte-li žluté zuby, bude na vině pravděpodobně některá z následujících příčin. Je možné omezit některé činnosti, aby se stav vašich zubů zlepšil. Sami můžete vyzkoušet, co na vás funguje a jak se barva vašich zubů může přirozeně změnit, vynecháte-li některé z vašich zlozvyků.
- Strava: Některé potraviny mají vysoký obsah látek zvaných taniny. K těm řadíme například červené víno nebo černý čaj. Tyto látky jsou jedním z nejčastějších důvodů žloutnutí zubů. Pokud chcete zuby přirozeně vybělit, je možné vyhnout se konzumaci některých potravin, jako je například káva, soda, červené víno a čaj. Problémy však může způsobit třeba také čerstvá citronová šťáva, která může leptat sklovinu. Pozor si dejte i na kyselejší šťávy z červeného ovoce. Častým viníkem bývají umělá barviva, která se nachází zejména v různých cukrovinkách a sladkých nápojích.
- Kouření: Tento zlozvyk jednoznačně patří k hlavním viníkům žlutých zubů. Skvrny po kouření bývají velmi odolné a často na ně nezabírají ani některé běžně dostupné bělicí prostředky. Kuřáci by tedy měli zvážit, zda není konečně načase se svým nezdravým návykem nadobro skončit. Poděkují jim za to nejen jejich zuby.
- Nemoc: Některá onemocnění nebo léčiva mohou způsobovat žloutnutí zubů. Typické je to například pro onkologické pacienty, kteří procházejí chemoterapií. Avšak i s běžnými antibiotiky se na zubech mohou objevit skvrny nebo zažloutnutí. Nepěkně zbarvovat chrup umí také často používaná antihistaminika, léky na vysoký krevní tlak nebo antipsychotika. Pokud trpíte na žluté zuby bez zjevných příčin, může se jednat o známku závažného zdravotního stavu.
- Špatná ústní hygiena: Nedostatečná nebo špatná péče o vaše zuby se může projevit jejich žloutnutím. Na vině může být mimo jiné nedostatečné čištění zubů. Jistotou správné péče je pečlivé čištění zubů minimálně dvakrát denně a také pravidelné odstranění zubního plaku. Zaměřit byste se měli i na odstranění zubního kamene, k čemuž vám pomůže nejen zubní nit, ale také pravidelná návštěva dentální hygieny.
- Fluor: Překvapivým viníkem může být i nadbytek fluoru. Pokud jsou tomuto prvku zuby vystaveny ve zvýšené míře, je možné, že způsobí zažloutnutí zubů, a to zejména u dětí a mladistvých.
- Stárnutí: Zuby postupně žloutnou také s rostoucím věkem. Sklovina se časem opotřebovává a slábne. Je to zcela přirozený proces, který lze ale zpomalit pravidelnou a dlouhodobou péčí o vaše zuby.
- Geny: Žlutější barvu zubů bohužel můžete mít i v genech. Pak se může stát, že i přes správnou péči nikdy nedosáhnete takových výsledků jako někdo jiný. Existují však velmi spolehlivé metody bělení zubů, které dokážou zajistit velmi hezký efekt, i když je vaše genetika možná proti.
Jak zuby vybělit
Žluté zuby nikdy nejsou žádoucí a každý jistě ocení několik tipů, jak jejich žloutnutí předcházet, případně jak opět získat přirozeně bílou barvu.
Domácí metody bělení zubů
Základem pro domácí péči o bílé zuby je samozřejmě správná a pravidelná zubní hygiena. Jak na to? Zuby by se měly čistit dvakrát denně, zapojit do práce byste měli také zubní nit a mezizubní kartáček. Tak se zbavíte plaku i zubního kamene, které jsou jednou z příčin žloutnutí zubů.
Existují i domácí možnosti bělení zubů. Mezi nejjednodušší a nejefektivnější patří bělicí zubní pasty, bělicí pásky nebo gely. Tyto přípravky jsou volně prodejné a na zuby si je můžete aplikovat sami v pohodlí domova. Kvůli k tomu mají ale vždy nižší obsah účinných látek, a proto bude výsledný efekt méně výrazný než u profesionálního bělení. Jestliže vám však jde jen o to udržet si přirozeně bílý úsměv, mohou být tyto dostupné metody tím nejlepším řešením. Více o těchto možnostech se můžete dozvědět v článku o bělení zubů.
Profesionální bělení zubů
Kromě domácího bělení je možné nechat si zuby vybělit u zubního lékaře nebo dentálního hygienisty. Toto řešení bývá finančně nákladnější, ale obvykle zaručuje lepší a trvalejší výsledky. Odborník totiž může používat bělicí směsi s vyšší koncentrací účinných látek a také se postará o to, aby bělení zubů nemělo negativní vliv na zdraví vašeho chrupu a dásní. Profesionál vám obvykle na míru vyrobí nástavce, do kterých si poté doma aplikujete speciální bělicí gel po určenou dobu. Výsledky bývají velmi dobré a pod dohledem odborníka je možné uvažovat o bělení i o několik odstínů.
Přirozeně bílý úsměv nemusí být nedosažitelný
Žluté zuby vás nemusí trápit, pokud budete o svůj chrup správně a pravidelně pečovat. Kromě výše zmíněných opatření je nejlepší prevencí pravidelná návštěva vašeho zubního lékaře a také dvakrát ročně ošetření u dentálního hygienisty. Ten se postará o to, abyste při čištění uměli používat správnou techniku, doporučí vám vhodné pomůcky a také vás zbaví nánosů plaku a zubního kamene, které způsobují žloutnutí zubů.