Jak správně používat zubní nit, jaké jsou její typy a k čemu slouží
Všichni chceme udržovat své zuby a dásně čisté. Nejlépe toho docílíme pravidelným a šetrným odstraňováním zubního plaku. Obvykle nebývá problém zbavit se plaku na ploškách zubů, ale značné potíže činí mezizubní prostory. Dostat se do nich klasickým kartáčkem je prakticky nemožné. Právě zubní nit vám může pomoct odstranit plak nahromaděný mezi zuby nebo pod linií dásní. Možná si říkáte, že pro tyto účely už dávno používáte mezizubní kartáček. Bohužel někdy mohou být mezery mezi zuby tak malé, že se tam kartáček nevejde. Právě proto je dentální nit výtečnou alternativou. Zjistěte, jaké jsou typy zubních nití, jak je správně používat a co dělat, pokud vám během manipulace s nimi krvácí dásně.
Co je zubní nit?
Jedná se o tenkou nit nebo pásku, která slouží k odstraňování zubního plaku z mezizubních prostor. Typicky se vyrábí z nylonu nebo podobných plastů. Je vyrobena tak, aby mohla být použita v dutině ústní, je tedy velmi jemná a šetrná a je vyrobena ze sterilního materiálu. Může nebo nemusí být voskovaná, to záleží na vašich potřebách a preferencích.
Jaké známe typy zubních nití?
- Klasické zubní nitě slouží pro běžné čištění velmi úzkých mezizubních prostor nebo překřížených zubů. Existuje několik druhů, ale nejčastěji se dělí na voskované a nevoskované. Voskované nitě jsou ideální pro začátečníky, jelikož se s nimi lépe manipuluje a snadněji se zavádějí do mezizubního prostoru. Dále si můžete vybrat nitě s fluoridem, který pomáhá posilovat sklovinu v oblasti mezizubního prostoru, nebo s mentolem pro osvěžení dechu.
- Flosspic je speciální typ zubní nitě, která je určena především k okamžitému odstranění plaku kdykoliv a kdekoliv. Jedná se v podstatě o vylepšené párátko vybavené nataženou zubní nití, se kterou se spolehlivě dostanete do mezizubního prostoru.
- Superfloss je určen zejména k čištění můstků a korunek. Jedná se totiž o poměrně náročnou údržbu. Superfloss má silnější flaušové vlákno a na obou koncích je zpevněná, aby se snadněji zaváděla do mezizubního prostoru. Může se používat i v okolí zubních implantátů.
Jak zubní nit používat?
Aby bylo čištění pomocí zubní nitě efektivní a také šetrné k zubům a dásním, je klíčové nacvičit si správnou techniku použití. Poradíme vám, jak postupovat, abyste se zbavili plaku a nepoškodili si citlivé mezizubní prostory.
- Pamatujte na to, že je třeba vždy postupovat opatrně a šetrně. Příliš agresivní způsob čištění zubní nití může být nebezpečný pro vaše dásně.
- Odtrhněte si asi 50 cm zubní nitě a oba konce naviňte kolem jednoho prstu každé ruky.
- Zubní nit si chytněte tak, abyste mezi palcem palci a ukazováky měli prostor asi 2,5 cm pevně napjaté nitě.
- Pomalu a opatrně zaveďte zubní nit mezi zuby.
- Jakmile se nit dostane na úroveň linie dásní, obtočte ji do tvaru písmena C okolo zubu.
- Nit držte proti boční straně zubu a jemně pohybujte ze strany na stranu po povrchu zubu směrem nahoru od dásně. To samé zopakujte také na druhé straně mezery na druhém zubu.
- Takto pokračuje se všemi mezizubními prostory. Dejte si načas, postupujte opatrně. Jestliže máte pochybnosti nebo dotazy ohledně používání zubní nitě, je nejlepší obrátit se na vašeho zubaře nebo dentálního hygienistu.
Co dělat, když vám krvácí dásně?
Může se stát, že během prvních dnů používání zubní nitě dojde k mírnému krvácení dásní. Nejedná se o nic neobvyklého. Dásně mohou být mírně podrážděné a vy také ještě potřebujete zdokonalit svou techniku. Pokud však ani po několika dnech používání zubní nitě krvácení neustává, může jít o jeden z příznaků onemocnění dásní. V takovém případě rozhodně kontaktujte zubaře nebo dentálního hygienistu a situaci s ním řešte. Je také možné, že jde o následek nevhodného používání zubní nitě nebo mezizubního kartáčku.
Jak často bychom měli nit používat?
Určitě každý den. Mělo by se to stát běžnou součástí vaší každodenní péče o zuby. Ideální je použít ji večer před spaním. Zubní nit by měly používat už děti od 12 let. Je ideální, pokud si mezizubní prostory vyčistíte ještě před použitím klasického zubního kartáčku.
Nit nebo mezizubní kartáček?
Obojí plní totožný účel – odstraňování zubního plaku z mezizubních prostor. Nahrazují tedy funkci klasického kartáčku, který se do tak malých míst nedostane. Vyplatí se mít doma obojí – jak mezizubní kartáček, tak i zubní nit. Důvod je prostý. I ten nejmenší mezizubní kartáček nikdy nebude tak úzký jako jakákoliv zubní nit. Pokud se vám tedy do skutečně malých mezizubních prostor nepodaří dostat pomocí kartáčku, přichází na řadu právě dentální nit. Obě metody je tedy dobré kombinovat pro maximální efekt. Přečtěte si více o mezizubních kartáčcích.