Nejčastější příčina onemocnění zubů. Zjistěte, jak jej efektivně odstraňovat
Zubní plak je hlavní příčinou vzniku zubních kazů, zápachu z úst, zánětu dásní i parodontózy. Tvoří se zcela nevyhnutelně a přirozeně, proto je třeba jej důsledně odstraňovat. V opačném případě vám hrozí vážné komplikace, které mohou skončit až vypadáváním zubů. Je tedy nezbytné vědět, jak odstranit zubní plak a jaké prostředky či metody fungují nejlépe. Kromě pravidelného a správného čištění to mohou být třeba i tablety na zubní plak.
Co je to zubní plak?
Jedná se o měkký, lepivý, žlutobílý mikrobiální povlak, který se usazuje zejména na místech se sníženou samočistící schopností chrupu. Proto jej nejčastěji nacházíme v mezizubních prostorech nebo v oblastech, kde se zuby stýkají s dásněmi. Povrchová vrstva plaku se dá snadno odstranit proudem vody, ale hlubší vrstvy již vyžadují odbornější a pečlivější metody odstranění.
Proč je zubní plak nebezpečný?
Jsou to právě bakterie žijící v zubním plaku, které patří k základním příčinám vzniku zubního kazu a parodontitidy. K usazování zubního plaku na čistých zubech dochází už během první hodiny po vyčištění zubů. Později tento povlak osídlují bakterie, což postupně vede ke změně bakteriální fluóry a s přibývající šířkou zubního plaku může vzniknout nevhodné prostředí, které ještě více přitahuje bakterie. Povlak se stává hustší a tvrdší a může docházet k odvápnění skloviny, k poškození zubů, zánětu dásní i zápachu z úst.
Dnes je však již možné vznik zubního plaku kontrolovat a zaměřit se na jeho efektivní odstranění. Hodit se vám k tomu bude řada dentálních pomůcek. Tato preventivní opatření mohou zcela zabránit poškození zubů a možným negativním následkům.
Jak na léčbu a prevenci zubního plaku
- Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře a také dentální hygienu. Ideálně alespoň dvakrát do roka.
- Dbejte na pravidelnou ústní hygienu a používejte k ní vhodné pomůcky.
- Alespoň jednou denně používejte zubní nit a zaměřte se na odstranění zbytků jídla z mezizubních prostor.
- Používejte kvalitní zubní kartáček, který vám doporučí zubní lékař nebo hygienista, a měňte jej každé tři měsíce.
- Používejte ústní vodu po každém čištění zubů.
- Jezte vyvážená jídla a zuby si čistěte nejen ráno a večer, ale také kdykoliv po konzumaci sladkých dezertů nebo kyselých pokrmů.
Pomůcky pro odstraňování zubního plaku
Boj se zubním plakem může být zdlouhavý a náročný, ale rozhodně se vyplatí do něj investovat svůj čas i peníze. Velmi užitečnými pomocníky v odstraňování zubního plaku mohou být nejen vhodně zvolené měkké kartáčky a mezizubní kartáčky, ale třeba i tablety na odstraňování zubního plaku.
Manuální zubní kartáček
Výběr správného zubního kartáčku není rozhodně snadný. Obecně však platí, že pro naše zuby jsou vždy lepší měkké nebo extra měkké zubní kartáčky, které zuby zbytečně nedráždí a chrání dásně před poškozením. Kartáček s extra měkkými vlákny je určen zejména pro osoby s velmi citlivými zuby a se zanícenými nebo bolavými dásněmi. Má poněkud nižší čistící schopnost, ale plak při správné technice čištění odstraní spolehlivě.
Elektrický zubní kartáček
Nelze říct, že by elektrický zubní kartáček měl být lepší než ten manuální. Daleko spíše záleží na délce čištění a na správné technice. To vše vám nejlépe vysvětlí na dentální hygieně, kde s vámi nacvičí správné čištění a pomohou vám pečovat o své zuby kvalitně i doma. Vybírat dnes můžete z různých typů elektrických zubních kartáčků. Pro citlivé zuby je nejvhodnější sonický kartáček, který rozkmitává vlákna na vysokou frekvenci, a díky tomu dochází k šetrnému, ale efektivnímu čištění.
Jednosvazkové zubní kartáčky
Jisté ale je, že pouze klasickým kartáčkem nikdy nevyčistíte zuby dokonale a plak bude zůstávat zejména v těžko přístupných místech. K jeho odstranění zde nejlépe pomohou malé jednosvazkové zubní kartáčky. Ty jsou tvořeny jedním svazkem kratších štětin z extrémně jemných vláken. Kartáček má také velmi malou hlavičku a je tedy možné precizně vyčistit například linii dásně, těžko dostupné zadní plochy zubů, stoličky, nebo prořezávající se zuby dětí.
Tablety na indikaci zubního plaku
Tato metoda není tolik známá, ale při likvidaci zubného plaku může být neocenitelným pomocníkem. Tablety na indikaci zubního plaku totiž výrazně zvyšují efektivitu čištění. Použití je snadné. Po vyčištění zubů stačí rozkousat jednu tabletu a vypláchnout si ústa. Na zubech jsou pak barevně vyznačena místa, na kterých zůstal zubní plak, a je tedy nutné je ještě dočistit. Tablety jsou zcela bezpečné a nepoškozují zubní sklovinu, ani nedráždí dásně.
Nenechte si plakem zkazit úsměv
Vysvětlili jsme si, že zubní plak je nutné svědomitě odstraňovat. Vyhnete se tím vážným problémům se zuby i dásněmi a zajistíte si zdravý a zářivý úsměv. Zuby je třeba pravidelně a správně čistit, ale k tomu, abyste to dělali správně, je nejlepší nejméně dvakrát ročně navštěvovat ordinaci dentální hygieny. Zde vám odborní pracovníci poskytnou nejen profesionální péči o zuby, ale také s vámi nacvičí správné čištění a doporučí vhodné pomůcky, které jsou pro domácí péči o zuby nezbytné. Nezapomínejte také každých šest měsíců absolvovat preventivní kontrolu u zubaře. Jen ten může včas odhalit možné problémy a navrhnout vhodné řešení.